Skip to main content
Bygma Kolding

Cykling som event, netværk og oplevelse

Læs mere
Ride like a Pro

En dag i cyklingens tegn

Har du prøvet følelsen af at cykle i en gruppe, som bliver ført an af motorcykel, og blive serviceret af mekaniker, hvis du har defekt? Ligesom i cykelløb, bare mere hyggeligt og i rolige omgivelser, hvor det ikke drejer sig om at komme først. Hvor alt energien kan bruges på at træde i pedalerne, og få nogle gode snakke med sidemanden. 

Cykling er blevet populært blandt danskerne, og mange træder i pedalerne for at holde formen vedlige. Samtidig er det en hyggelig måde at mødes på. Derfor har Bygma igen i år valgt at afholde events med cykling som fokus. I Veleta er vi glade for, at blive betroet opgaven med at stå for alt det praktiske, så Bygma kan koncentrere sig om sine gæster. 

Som en del af pakken, var Lars Bak, kendt fra sin tid på store hold CSC, Lotto og HTC på besøg. I dag er Lars desuden kendt ansigt på tv, når han kommenterer mange af de store cykelløb. Lars fortalte om sine store øjeblikke, sine sejre og nederlag. Afsluttende skulle vi vende den aktuelle situation med Jonas i Giroen, og ikke mindst forventningerne til årets Tour de France. 

Bygma Kolding 1