Skip to main content
Javea Pics Beskåret (2)

Forårstur til Costa Blanca

Læs mere
Område: Costa Blanca, Alicante
Antal cykeldage: 5 overnatninger, 4 cykeldage

Om turen:

Turen er for dig som gerne vil give formen et pust, inden vi starter cykelsæsonen op i Danmark. 

Vi afprøver forskellige former for intervaller til dem som har lyst. Der kommer selvfølgelig en del bjergtræning under vejs. Derfor er det også en god ide at have puls- og wattmåler med, hvis du gerne vil arbejde med din form. 

Turen er også for dig der gerne vil have nogle dage i korte bukser og nogle lidt mindre ambitiøse ture med hyggelige frokoststop og en masse netværk. Her bliver turene også kortere. 

Om ruterne:

Udover sit fantastiske klima, er området ideelt til at dosere de daglige ture med højdemeter efter ambitioner og form. 

Vi sammensætter ruterne ud fra gruppen både i hårdhed og på antal kilometer. Derfor kan du også få mulighed for lidt længere og hårdere ture end vi normalt har på vores øvrige netværksture. 

Om Hotellet:

Marriot Golf la Sella er et 5* hotel, som primært henvender sig til Golf og cykelturister. Her tilbydes aflåst cykelopbevaring og cykelvask. Værelser er meget rummelige og helt nyrenoverede. 

Desuden er der mulighed for at benytte hotellets spa og golfbane hvis benene trænger til en hviledag. 

Hotellet: La Sella Golf Resort, Denia - Official Website

Turen indeholder:

  • Guidede ture 4 hele dage
  • Træningsvejledning og intervaller - optimer din form
  • Gennemgang af ruter alle dage 
  • 5 overnatninger på Golf la Sella
  • Halvpension
  • Mulighed for SPA (mod tilkøb)
  • Mulighed for massage (mod tilkøb)
  • Transfer mellem lufthavn og hotel og retur
  • Fly fra Billund til Alicante

Turen inkluderer ikke:

  • Drikkevarer
  • Frokost under turen
  • Energi til lommerne undervejs
  • Transport af cykel kan tilvælges for 1.200 excl. moms. 

Cykelleje

Hvis du ikke medbringer din egen cykel, kan du vælge at leje direkte på www.blancabikes.com

Vi kan ikke garantere at der er disponible cykler på rejsetidspunktet. Blot et link til områdets største cykeludlejning. 

Tidspunkter, alle fra Billund til Alicante med Norwegian:

25. marts - Afgang Billund kl. 11:45 - Ankomst Alicante kl.14:50 

30. marts - Afgang Alicante kl. 07:40 - Ankomst Billund kl. 10:45 

Der er 1:15 times transfer mellem lufthavn og hotel. 

Fly:

Vi har købt 30 billetter, herefter kan vi ikke garantere pris eller tilgængelighed.

Fakta

Tilføj til kalender 25-03-2026 30-03-2026 true Europe/London Forårstur til Costa Blanca Årets første netværkstur går til lækre omgivelser ved Golf la Sella på den spanske østkyst, hvor vi genbesøger vejene, hvor profferne forbereder sig til sæsonens kampe på landevejen. Det er ikke tilfældigt at størstedelen af de bedste cykelryttere samles i området. Her er nemlig det bedste vinterklima i Europa. Vi har 4 hele dage plus en kort opvarmning når vi kommer frem. Få et glimt af forår og sol inden vi for alvor skyder sæsonen i gang forårssæsonen i gang.
Hotel: Marriot Golf la Sella
Pris: 9.500 (momsfri pakkerejse)
Tillæg enkeltværelse: 1.800 DKK
Logind